Obrabiarki sterowane numerycznie

rzyw sztucznych. Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się końcówek

Obrabiarki sterowane numerycznie

Co robią frezarki CNC

Frezarka nie jest jakąś tajemniczą maszyną, skonstruowaną przez szalonego naukowca, ale dość prostym narzędziem, służącym między innymi do obróbki metali, drewna i tworzyw sztucznych.

Istnieje wiele różnych rodzai frezarek - niektóre służą do zrywania asfaltu z drogi, ale większość ma za zadanie dokładną obróbkę konkretnych materiałów. Za pomocą frezów, czyli szybko obracających się końcówek z ostrzami, są one w stanie rzeźbić większość materiałów które poddają się tego typu obróbce.

Najciekawszym przykładem tego typu urządzeń są obrabiarki CNC, które są programowanie by ukształtować określony kształt z dokładnością do ułamków milimetra. Pozwalają one również na dużo powtarzalność wykonanych przez siebie modeli.


Definicja frezarki

Co to jest frezarka? Niech Wikipedia to wyjaśni:

Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka


Gdzie warto zdobywać wykształcenie

Niestety, ale w dzisiejszych czasach sytuacja na rynku pracy nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Znaczna część społeczeństwa ma spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, przynoszącej satysfakcję pracy. Jesteśmy zmuszeni do długotrwałego poszukiwania zatrudnienia w wymarzonej branży. Niewątpliwie, są takie stanowiska pracy, na które wciąż odnotowuje się deficyt potencjalnych kandydatów. Przykładem są operatorzy obrabiarek CNC. Statystyki pokazują, że branża produkcyjna stale się rozwija, wciąż powstają zupełnie nowe zakłady produkcyjne, w których poszukuje się operatorów rozmaitych obrabiarek. Warto pomyśleć o zdobyciu umiejętności oraz kompetencji właśnie w tym zakresie.