Kilka słów o treningu na siłowni i nie tylko

ja nadmiernego wysiłku fizycznego?Podczas wysiłku organizm zużywa dużo energii, spalając związki wysokoenergetyczne, takie jak glukoza i tłuszcze. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest większe niż możliwości dostarczania tlenu i u

Kilka słów o treningu na siłowni i nie tylko Dobrze jest kupować u oficjalnych dystrybutorów konkretnych suplementów. Umożliwia to zagwarantować wysoką jakość produktu jego niską cenę. Dobrym przykładem jest .

Jakie są konsekwencja nadmiernego wysiłku fizycznego?

Podczas wysiłku organizm zużywa dużo energii, spalając związki wysokoenergetyczne, takie jak glukoza i tłuszcze. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest większe niż możliwości dostarczania tlenu i usuwania dwutlenku węgla z organizmu, znaczna część energii jest uzyskiwana w procesach beztlenowych (fermentacja mleczanowa). Dawniej uważało się, że prowadzi to do zakwasów, jednak według aktualnej wiedzy zakwasy spowodowane są bolesnymi mikrourazami mięśni.

Drugą konsekwencją może być spadek poziomu glukozy we krwi do niebezpiecznie niskich poziomów, co może prowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.

Podczas wysiłku wydziela też bardzo dużo ciepła. Może to prowadzić do przegrzania się organizmu. Żeby się ochłodzić, organizm wydziela pot, razem z którym traci wodę i sole mineralne, w związku z czym kolejną konsekwencją może być dehydratacja (głębokie odwodnienie organizmu). Uzupełnianie samej wody jest jednak niewystarczające, i w przypadku bardzo silnego pocenia i spożywania jedynie płynów (które zwykle nie zawierają żadnych soli, jedynie wodę i ewentualnie cukier) może dojść do hiponatremii, czyli zbyt niskiego poziomu sodu we krwi. Wszystkie te problemy mogą prowadzić nawet do śmierci.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konsekwencje_nadmiernego_wysiłku


O składzie odżywki

Można by pomyśleć, że jedyne parametry jakie mają znaczenie przy odżywkach dla sportowców to ilość białka i innych składników w procentowym składzie gotowej odżywki. Jednak innymi ważnymi parametrami, które aby mogły zostać zmierzone wymagają odpowiednich badań, są przyswajalność i lekkostrawność odżywki.

W sumie to dość logiczne, bo jeżeli odżywka ma 40 g białka na 50 g odżywki,a le je przyswajalność jest na poziomie 70% to równie dobrze możemy zastosować inną odżywkę z mniejszą zawartością białka, ale z większą przyswajalnością. TO samo tyczy się lekkostrawności, jeżeli na strawienie odżywki nasz organizm musi się mocno napracować, to również wchłanianie przebiegnie znaczeni dłużej,a co za tym idzie nie otrzymamy tyle składników odżywczych ile potrzebuje my na czas. Wiec nie tylko skład ma znaczenie i warto poczytać o danej odżywce.


Wybór odżywek

Wysokiej jakości odżywki białkowe to dzisiaj standard. Żadna firma produkująca suplementy dla sportowców nie może sobie pozwolić na produkowanie produktu, który nie działa, albo jest mocno zanieczyszczony. Ważne jest pochodzenie białka w przypadku odżywki białkowej mamy do wybory białka z serwatki, izolaty, oraz białka sojowe.

Ważne są również wszelkie dodatki w samej odżywce, takie składniki jak kreatyna czy glutamina. Te składniki mogą znacznie poprawić wydajność odzywki. Może mieć tutaj miejsce tzw synergii (współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań). No i ostatnia sprawa to smak samej odżywki, nikt nie lubi pić czegoś co zwyczajnie mu nie smakuje. Dlatego odmian smakowych odzywek jest tyle ile producentów i pomysłów na nowe smaki.