Dla tych, co nie boją się wysokości

mało kto się spodziewał, że relatywnie szybko się pojawią. Obecnie największe miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, czy Trójmiasto, dorobiły się swoich wieżowców. Charakteryzują się nie tylko wysokością, ale także bardzo dużymi pr

Dla tych, co nie boją się wysokości

Okna w wieżowcach

Kojarzycie te amerykańskie filmy, jeszcze z lat 90, gdzie częstą sceną było mycie okien w wieżowcach? W naszym kraju takich budynków wtedy nie było, i mało kto się spodziewał, że relatywnie szybko się pojawią. Obecnie największe miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, czy Trójmiasto, dorobiły się swoich wieżowców. Charakteryzują się nie tylko wysokością, ale także bardzo dużymi przeszkleniami. Taki budynek prezentuje się imponująco, jednak ktoś myciem tych dużych okien musi się zająć. Do tego celu wynajmuje się specjalistyczne firmy, zajmujące się pracami na wysokościach. Wykwalifikowani pracownicy wiszą na uprzężach i myją te przeszklenia. Taka praca wymaga odpowiedniego doświadczenia, ponieważ jest dość niebezpieczna.


Zaświadczenie lekarskie wymagane od osób chcących wykonywać prace wysokościowe

Prace na wysokościach wykonywane są przez firmy budowlane oraz firmy specjalizujące się w wykonywaniu tego typu usług. Pracownikami takich firm mogą być, więc budowlańcy i kominiarze, a także osoby specjalizujące się w wykonywaniu graffiti, w zależności od głównej specjalności, będącej wizytówką poszczególnych firm. Podczas procesu rekrutacji osób, które mogą zostać przyjęte przez firmę wykonującą prace na wysokościach, sprawdzana będzie ich odporność na przebywanie wysoko nad ziemią, a także sprawność fizyczna oraz doświadczenie w zakresie obsługi sprzętu wspinaczkowego. Niektóre firmy mogą wymagać od potencjalnych pracowników także zaświadczenia lekarskiego poświadczającego zdolność do wykonywania prac na wysokościach.


Sposoby wykonywania pracy na wysokościach

W trakcie wykonywania prac na wysokościach można wykorzystywać różne podnośniki, rusztowania i sprzęt typowo wspinaczkowy, przede wszystkim liny wspinaczkowe. Zasady bezpieczeństwa dotyczące wykonywania prac na wysokościach opisane są w odnośnych punktach zasad BHP. Dotyczą one przede wszystkim sposobów zachowania jakości sprzętu i jego przygotowania do użytku, sposobów montażu takiego sprzętu, zabezpieczenia osób pracujących na wysokościach i przechodniów, którzy mogą znaleźć się w pobliżu budynku, przy którym wykonywane są tego typu prace. Przede wszystkim na takim budynku powinna zostać wywieszona informacja o przeprowadzanych pracach, mogą zostać także postawione wokół niego barierki uniemożliwiające podchodzenie pod mury budynku.