Artykuł o kwestiach stomatologii estetycznej

Skład naszego uzębienia jest dostosowany do pożywienia jakie przyjmujemy. Najlepiej rozwinięte są zęby trzonowe, kły są dość krótkie, siekacze średnio rozwinięte. Widać, że nie jesteśmy typowymi mięsożercami - wystarczy spojrz

Artykuł o kwestiach stomatologii estetycznej Zainwestuj w swój uśmiech :)

Zęby - trochę teorii

Człowiek dorosły posiada 32 zęby, na które składa się: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowców. To całkiem sporo. Skład naszego uzębienia jest dostosowany do pożywienia jakie przyjmujemy. Najlepiej rozwinięte są zęby trzonowe, kły są dość krótkie, siekacze średnio rozwinięte.

Widać, że nie jesteśmy typowymi mięsożercami - wystarczy spojrzeć jak długie kły ma kot, w porównaniu do reszty jego uzębienia.

Człowiek jest ewidentnie wszystkożerny - do tego przystosowane jest nasze uzębienie, które jest mało "specjalistyczne".


Uśmiech może być naszym największym atutem

W dzisiejszych czasach każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej. Okazuje się, że to piękny uśmiech dla wielu osób jest wizytówką, która wiele mówi na temat jej posiadacza. Jeżeli więc i my chcemy wyglądać absolutnie pięknie, to musimy pamiętać, że od tego są stomatolodzy, by nam pomagać. Niestety wielu ludzi po prostu omija gabinety dentystyczne i wierzy, że zwykła pasta do zębów kupiona w drogerii za parę groszy poprawi jakość ich uzębienia. To duży błąd! Wiedzmy, że tylko doświadczony lekarz będzie w stanie prawdziwie nam pomóc. Zaufajmy zatem ekspertom i niech nasz uśmiech już dziś stanie się jednym z naszych największych atutów wizerunkowych!


Naturalnie białe zęby? Niemożliwe!

Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby:

niebieskawobiałe - spotykane u osób astenicznych, skłonnych do gruźlicy płuc; również zęby mleczne mają naturalnie barwę białą, szarobiałą lub niebieskawobiałą;
żółtawobiałe - prawidłowe zęby stałe nie mają barwy białej (wbrew reklamom, filmom i powszechnej opinii), zdarzają się nawet w odcieniach aż do żółtobrązowych.
Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie. A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99by_cz%C5%82owieka#Zabarwienie